Opinia – nowa era podręcznik

Wydawnictwo Nowa Era zmonopolizowała rynek na terenie kraju. Większość szkół wybiera właśnie ich produkty. Zdecydowanie spora ilość księgarni też umieszcza ich na swoich listach asortymentu. Czasami nie starając się nawet zdobyć zamienniki. Spółka ta oferuje takie tytuły jak MATeMAtyka wraz ze zbiorem zadań od Jerzego Janowicza. Ma w swojej ofercie podręczniki, zeszyty ćwiczeń, zbiory maturalne i wiele więcej. Pytanie, czy to dobry wybór, aby nasze dzieci lub uczniowie czy uczennice korzystały z tych podręczników. 

Zalety  

Książki są dostępne i znane uczniom, nauczycielom i korepetytorem, co jest bardzo ważne przy obecnych realiach systemu edukacji. Łatwo znaleźć do nich rozwiązania w internecie oraz wiele sprawdzianów jest właśnie pod te podręczniki konstruowane. Z plusów można przywołać jeszcze:

– najlepsza oprawę graficzną na rynku, 
– przejrzystą treść, 
– dostępność i powszechność. 

Wady

Wiele z wydań, zwłaszcza tych tworzonych dla osób idących do szkół średnich po placówkach podstawowych, zawiera sporą ilość błędów. Możemy je znaleźć w rozwiązaniach z tyłu książki, o ile takie dostaniemy, bo ich często brakuje. Takie problemy są z książkami do geografii “Oblicza geografii”. Tam znajdziemy na przykład odpowiedzi do jednego z czterech zadań. W podręczniku do chemii pod tytułem “To jest chemia 2” zdarzają się fotografie niezwiązane z tematem. Reasumują, wadami są:

– źle dobrane fotografie,
– mała ilość odpowiedzi, 
– powszechność dostępnych ściąg w internecie. 

Warto pamiętać, że edukacja w szkole nie musi opierać się tylko na książkach. Je powinno się traktować jako pomoc naukową, którą są, a nie jedynym źródłem wiedzy dla uczniów i uczennic. Korzystać można też z innych kart pracy lub takie tworzyć samodzielnie. Ciekawym rozwiązaniem są też gry interakcyjne, filmy, prezentacje. Dużym plusem podręczników z wydawnictwa Nowa Era jest to, że są one dostępne w wersji multimedialnej. Nie są to tylko skany stron, ale też interakcyjne plansze. Można do nich otwierać załączniki, ściągać zawartość czy powiększać widok na rzutniku.